Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara..Va rog sa-mi dați un răspuns la aceast ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara..Va rog sa-mi dați un răspuns la aceast caz: mama ...

Bună seara..Va rog sa-mi dați un răspuns la aceast caz...mama este încadrată cu grad de handicap grav are probleme grave Alzaimer, dementa ,fără insotitor, depinde in totalitate de mine ..am făcut contesteatie la judecatorie dar cazul a fost respins ..sunt alte cai de atac ...?!apel s-au dacă m-ai am vreo șansă în acest caz?!vs rog sa-mi dați un răspuns.,mulțumesc anticipat
Cale de atac peste instanță nu există, peste decizia judecătorului nu se poate trece decât prin cale de atac dacă vă nemulțumește decizia primei instanțe.

Puteți depune apel la curtea de apel dacă mai sunteți în termen.

Dar nu neapărat judecatorii sunt vinovați de gradul primt de mama dvs.
Depinde ce a scris doctorul psihiatru în REFERAT, și ce a trecut psihologul în evaluarea psihologică.
Totul se decide pe acte medicale, nu pe ce ne dorim noi.

Dacă psihologul a scris că se poate autoîngriji singură, COMISIA de la DGASPC nu putea să-i dea însoțitor.

Bineînțeles, dacă între timp starea de sănătate s-a agravat puteți cere revizuirea gradului de handicap, luînd-o de la zero cu alt REFERAT psihiatric și altă evaluare psihologică.

Trebuie alte internări în spital la psihiatrie.

Dar dacă vreți doar părerea mea personală, eu n-aș mai risca să formulez apel prin calea de atac.
Aș vorbi cu doctorii si psihologii, și apoi cu noi acte medicale ACTUALIZATE, aș cere la DGASPC revizuirea încadrării în grad de handicap.
Dapix, utilizator
Mulțumesc mult pt.raspuns
În speța dvs aveți avantajul că acțiunea la instanța de contencios administrativ nu-i irevocabilă, ci dacă se schimbă împrejurarile, adică boala evoluiază negativ, puteți depune la DGASPC cere de revizuire.

Sper că n-ați depus acțiunea la Judecătorie, ci la Tribunal. Dacă ați depus la Judecătorie ați greșit.
Instanța de contencios administrativ este la TRIBUNAL, nu la Judecătorie.
Dapix, utilizator
La Tribunal am depus cererea dar încă nu am primit răspunsul acasă...dar telefonic mi sa comunicat ca a fost respins și am dreptul la apel din momentul în care primesc răspunsul prin posta. O sa fac apel deoarece mama cu Alzaimer depinde în totalitate de mine ,este la pampers situația este f.grea pe zi ce trece..va mulțumesc pt.raspuns ,.o seara frumoasa va doresc
Ați studiat documentele medicale depuse la dosar. Scrie undeva că mama dvs necesită însoțitor`?
Judecătorii se pronunță numai pe acte medicale scrise care pot fi probe.

Nu cred că merge cu martori la o astfel de speță, că posibilii martori nu sunt doctori să dea verdicte medicale.

Aveți avocat angajat`? Prima instanță a dispus o expertiză a IML, sau a judecat doar după actele din dosarul medical de la DGASPC`?
Dapix, utilizator