Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionarea unui bun de la persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionarea unui bun de la persoana fizica

Este posibila achizitionarea unui bun de la persoana fizica prin borderou de achizitie, de catre o firma neplatitoare de TVA?

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de procesul achizitionarii unui bun electronic de la o persoana fizica, de catre o societate neplatitoare de TVA.

Bunul respectiv ar fi un aparat foto, nefiind destinat revanzarii, iar achizitia s-ar realiza (dupa cum am inteles) prin borderou de achizitii.

Este intr-adevar posibil acest lucru? Daca da, exista vreo forma de impozitare ulterioara care se aplica pentru respectivul bun? Si pe langa borderoul de achizitii, este nevoie de alte acte pentru a derula tranzactia?

Va multumesc frumos anticipat.
george-neagu, moderator
Borderoul de achiziție înlocuiește factura ca document justificativ. Dacă vânzătorul declară că este bun personal, atunci nu se reține impozit pe acesta.
Va multumesc frumos! In cazul efectuarii platii, este recomandat transferul bancar?
Plata se face așa cum pică părțile de acord. Nu este mai recomandat transferul bancar decât numerarul.