Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua!Am un angajat care a lucrat pana la 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua!Am un angajat care a lucrat pana la 1 ianuarie la ...

Bună ziua!Am un angajat care a lucrat pana la 1 ianuarie la 2 angajatori.
Pe 28 februarie a întrat în medical pana pe 31 martie.
Mi-a dus istoricul salariului brut pe ultimele 12 luni pt a le adaugă la istoricul pe care îl are la singurul loc de munca pe care îl are la noi.

Este corect ca medicalul sa fie calculat pe veniturile brute pe ultimele 6-12 luni de la ambele locuri de munca?
Pentru persoana asiguratăcare desfășoară activitatea la mai mulți angajatori, la fiecare fiind asigurata conform legii, indemnizațiile se calculează și se plătesc, după caz, de fiecare angajator la care este îndeplinit stagiul minim de asigurare de 6 luni. Baza de calcul pentru fiecare indemnizație o constituie numai venitul obținut pe fiecare loc de realizare.