Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum sau dacă se pedepsește bisnita?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum sau dacă se pedepsește bisnita?

Bună seara, aș dori să știu cum sau dacă se pedepsește "bișnița" să-i spunem așa.
Am o cunoștiința care vine diverse produse (detergenți, cosmetice, etc) în mediul online. Există vreo reglementare pentru asta sau dacă ar vinde chiar offline (din ușă în ușă) ?
george-neagu, moderator
Fapta mentionata poate fi incadrata la specula

Codul penal
Art. 295. - specula
Săvârşirea uneia dintre următoarele fapte: uneia dintre următoarele fapte:
a) cumpărarea în scop de revânzare a produselor industriale sau agricole care potrivit dispoziţiilor legale nu pot face obiectul comerţului particular;