Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La vânzarea drepturilor succesorale ale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La vânzarea drepturilor succesorale ale moștenitorilor coindivizarilor din TP către unul dintre moștenitori se permite prima întăbulare direct pe unicul cumpărător?

Vânzarea drepturilor succesorale pentru o parcelă, fără CF, deținută de moștenitori ai mai multor coindivizari (toți decedați), către un moștenitor al unuia dintre coindivizari, poate permite prima întabulare a întregii parcele direct pe cel care cumpără de la moștenitorii celorlalți coindivizari sau procedura e mult mai complicată care presupune mai multe lucrări: prima întăbulare, dezmembrări, comasări, etc ? Terenul are 1900mp și sunt 6 coindivizari decedați iar moștenitori în viață ai acestora sunt în total vreo 12 (3+1+1+1+4+2). Vă mulțumesc anticipat pentru consiliere/răspuns.
florinjurca, utilizator