Forum Discuţii juridice Executare silită Firma mi-a retinut banii ca datorie la banca, dar nu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Firma mi-a retinut banii ca datorie la banca, dar nu i-a virat in contul executorului

Buna ziua! Sunt angajat In Bucuresti, ca muncitor la o firma de constructii. Din luna iunie 2022 mi s-a retinut 1/3 din salariu pentru a se trimite executorului judecatoresc in contul unei datorii mai vechi, neachitate la timp, pe care o aveam la banca. Luna aceasta m-am interesat la executor si mi s-a spus ca firma la care lucrez nu a trimis niciun ban pentru a stinge datoria mea catre banca, desi lunar firma mi-a retinut transa de bani. Cand am intrebat patronul de ce nu s-au virat bani in contul trimis de executor, mi-a raspuns ca probabil s-a gresit si s-au pus in alt cont...si ca se va rezolva curand. Dar de cateva saptamani ma duce cu vorba si banii retinuti tot nu ajung in cont la executor. Mentionez ca in situatia mea mai sunt inca cinci colegi,
Cu recunostinta va rog sa ma ajutati cu un sfat avizat ...ce pot face in aceasta situatie ?
Deacord că ITM trebuie sesizat, dar oamenii trebuie încurajați să aibă curaj.