Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Teren adus ca aport la infiintarea unei srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Teren adus ca aport la infiintarea unei srl

Buna seara. In cazul infiintarii unei srl, unul din asociati aduce ca aport un teren. Ce act juridic trebuie incheiat pentru ca terenul sa treaca din proprietatea persoanei fizice asociate in proprietatea societatii (aportul in natura este mentionat in actul constitutiv al societatii)? Multumesc
george-neagu, moderator
o intabulare
in baza actului constitutiv?
scuze, mi-a scapat: se intocmeste un contract de schimb: terenul contra a n parti sociale.. la notariat. apoi se intabuleaza
adriandimitriu, utilizator
multumesc