Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil mulatru rezultat ...

Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil mulatru rezultat dintr-o aventură din timpul casniciei și eu ne putînd face copii atunci lam trecut pe numele meu acum că suntem în divorț vreau să șterg și copilul după numele meu și să nu dau pensie alimentară țin să precizez că copilul are 15 ani
Adet Florin a scris:

dintr-o aventură din timpul casniciei și eu ne putînd face copii atunci lam trecut pe numele meu

Este posibil sa se fi născut în străinătate copilul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si?

Oricum, conteaza si pozitia mamei. Daca si ea vrea sa scape de tata pt copilul ei, treaba e mai simpla.
Când apare prezumţia de paternitate? Prezumţia de paternitate în România, este prevăzută de articolul 414 alineatul 1 din Codul civil românesc şi stabileşte că ,,copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei îl are ca tată pe soţul mamei'', indiferent dacă acesta este sau nu tatăl biologic al minorului. Soțul mamei poate introduce acțiune în tăgada paternității , chiar la o data ulterioară termenului de 3 ani, dacă dovedește ca a aflat ca nu este tatal biologic la minorului. În cazul dv. ani aflat de la început. Desemenea dacă tatal biologic ( in cazul în care el este reperibil) recunoaște ca el este tatal. Oricum probele se bazează pe examenul ADN, martori, etc.
copilul e nascut pe vremea vechiului cod.
E adevărat, este născut pe vremea vechiului cod, dar acțiunea s-ar introduce acum, deci ar fi aplicabil în opinia mea noul cod civil.