Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale MASINA DE FIRMA IN SCOPURI PERSONALE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

MASINA DE FIRMA IN SCOPURI PERSONALE

Pe scurt : o firma privata, 3 asociati, 60% (administratorul) - 15% - 25% ....
exista o masina de care se fol administratorul si la serviciu si acasa .
Intrebarea e : ce hartie se poate semna ( acord de utilizare a masinii si in scopuri personale ) intre administrator si unul din asociati ca cel de al 3-lea asociat sa nu se poata lega de lucrul acesta in cazul excluderii din firma ????
Daca aveti vre-o idee :help:
multumesc anticipat:love2:
Puteti fi mai explicita.
trebuie obtinut un accord din partea a cel putin unuia din asociati pt a folosi masina de serviciu si in scopuri personale ? un accord incheiat intre administrator ( cel care fol masina despre care vb ) si unul din asociati
( daca iei masina acasa dupa program ,se considera in scop personal )
:stunned::love2::worthy::hm:
Administratorul este persoana care decide gestionarea patrimoniului societatii. Administratorul nu are obligatia sa solicite acordul Adunarii generale pentru orice nimicuri, cum ar fi folosirea autoturismului in interes personal.
De asemenea, folosirea autoturismului in interes personal nu poate fi folosita ca motivare a excluderii din societate, deoarece este (aproape) imposibil de demonstrat.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic