avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am urmatoarea speta avuta in calitate de reclamant. Am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am urmatoarea speta avuta in calitate de reclamant. Am avut un ...

Am urmatoarea speta, in calitate de reclamant.
Am avut un proces in materie de contencios administrativ și fiscal care pe fond l-am pierdut.
La recurs instanta a considerat ca sunt indreptatit, drept urmare a admis cererea de chemare in judecata si a casat sentinta civila recurata.
La fond a fost ceruta plata cheltuielilor de judecata (banii platiti ca si onorariu de avocat), insa la recurs avocatul nu a mai cerut aceasta suma, iar instanta de recurs nu s-a pronuntat pe solicitarea platii cheltuielilor de judecata de la fond.
A procedat avocatul corect ?
Se mai pot recupera acei bani cumva (este vorba de 3500lei) ?

Va multumesc anticipat pt. raspunsurile dvs. !
Ultima modificare: Marți, 30 Mai 2023
Cristea.Ionel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristea.Ionel , utilizator 09:03, 31 Mai 2023
Este dreptul avocatului sa adreseze sau nu cereri/pretentii instantei de judecata
La aspectul acesta nu m-am gandit, dar e de luat in calcul. Eu credeam ca este obligatia lui sa ceara recuperarea cheltuielilor de judecata. Multumesc de idee.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru - cheltuieli de judecata, onorariu avocat MIHAELA 1968 MIHAELA 1968 Buna ziua, Cu permisiunea dvs. supun atentiei si problema mea : este vorba de proces civil - pretentii : Avocatul a cerut cheltuieli de judecata iar ... (vezi toată discuția)
Executare hotãrâre judecãtoreascã cioarec carmen cioarec carmen Formularea recursului de către reclamantă suspendă executarea hotărârii în cazul unui proces în pretenţii ? (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata/actiune separata elisa47 elisa47 Buna ziua, Am o rugaminte la voi, daca puteti sa ma ajutati. Este vorba despre un dosar castigat in anul 2009.In prima faza procesuala in anul 2004 am ... (vezi toată discuția)