Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am urmatoarea speta avuta in calitate de reclamant. Am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am urmatoarea speta avuta in calitate de reclamant. Am avut un ...

Am urmatoarea speta, in calitate de reclamant.
Am avut un proces in materie de contencios administrativ și fiscal care pe fond l-am pierdut.
La recurs instanta a considerat ca sunt indreptatit, drept urmare a admis cererea de chemare in judecata si a casat sentinta civila recurata.
La fond a fost ceruta plata cheltuielilor de judecata (banii platiti ca si onorariu de avocat), insa la recurs avocatul nu a mai cerut aceasta suma, iar instanta de recurs nu s-a pronuntat pe solicitarea platii cheltuielilor de judecata de la fond.
A procedat avocatul corect ?
Se mai pot recupera acei bani cumva (este vorba de 3500lei) ?

Va multumesc anticipat pt. raspunsurile dvs. !
Cristea.Ionel, utilizator
Este dreptul avocatului sa adreseze sau nu cereri/pretentii instantei de judecata
La aspectul acesta nu m-am gandit, dar e de luat in calcul. Eu credeam ca este obligatia lui sa ceara recuperarea cheltuielilor de judecata. Multumesc de idee.