Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt casatorita de 20 de ani si lucrez de 21 de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt casatorita de 20 de ani si lucrez de 21 de ani,sotul a primit ...

Sunt casatorita de 20 de ani si lucrez de 21 de ani,sotul a primit un teren de la maicasa care trebuia dat in tribunal ca uzufruct sa poat intabula dupa 4-5ani de procese la intabulat pe el.Am contruit o casa si de 2 ani ne-am mutat.Sotul are probelme mari cu bautura si in ultimul timp face scandal zilnic si ne scoate afata pe mine o fetita de 12 ani si un baiat de 18 ani este agresiv.Noi nu vrem sa iesim si ne amenita cu moartea ,el are drepul sa ne scoata ?sau ce as putea face?Multumesc anticipat!
Daca vă dă afara, divorțați și faceți partajul, și va fi obligat să vă plătească o sultă pentru bunurile comune.
Terenul de sub casă este și rămâne bunul lui propriu, și nu intră la partaj.

Nu vă poate da afară LEGAL, decât după divorț.
Până atunci chemați poliția când devine agresiv să-l amendeze, sau chiar puteți cere ordin de protecție.
Dapix, utilizator
La divort eu trebuie sa ies cu copii din casa?
maicasa care trebuia dat in tribunal ca uzufruct sa poat intabula dupa 4-5ani de procese la intabulat pe el.

Oare ce o insemna qsta?. Ma-sa traieste? Are drept de uzufruct?
Cine cu cine s-a judecat si pt ce?
gi-jane2, moderator
Parinti lu maicasa au intretinut doua batrane care au decedat.Aveau hartie de mana cu ele pentru teran dar cu anii au decedat si ei hartia a disparut iar maicasa nu avea nimic si singura metoda a fost sa dea in tribunal ca uzufruct unde au fot chemate neamurile dar ei nu aveau pretenti.Maicasa traeste.
Doamna, pe ce nume e casa acum, cine e proprietar?