Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua.Mi-am schimbat recent prenumele în ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua.Mi-am schimbat recent prenumele în certificatul de ...

Buna ziua.Mi-am schimbat recent prenumele în certificatul de naștere.La facultate mi-a fost cerut documentul în baza căruia s-a modificat certificatul de naștere din prenumele anterior în cel prezent.Ce ar însemna mai exact acest act și de unde l-aș putea lua? Menționez ca am de la notar o confirmare a schimbării,dar se pare ca nu e de ajuns.
Gahil123, utilizator
Art. 17 din Ordonanta nr. 41/2003
Dovada schimbării numelui se face cu dispoziţia de admitere a schimbării numelui sau cu certificatul eliberat de serviciul public, pe baza dispoziţiei de admitere a schimbării numelui.

Vă sugerez să contactați serviciul public unde ați înregistrat cererea de schimbare a prenumelui pentru a solicita o copie a acestei dispoziții. Dacă aveți nevoie de lămuriri suplimentare, nu ezitați să mă contactați.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns.Probabil acesta este actul de care am nevoie.
Cu mare drag. Mult succes pe mai departe!