Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, Daca o persoana își publică Nr telefon ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, Daca o persoana își publică Nr telefon pe Facebook ...

Buna ziua,
Daca o persoana își publică Nr telefon pe Facebook și suni la acel Nr, incalci vrei lege/ norma GDPR?
Mulțumesc anticipat.
Nu, puteti suna ca nr a fost facut public de detinator, insa daca suni zi si noapte in nestire , putem vb de hartuire.
2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Mulțumesc pt răspuns.
Doar 1 singura data s-a apelat cca 32 secunde sa ii spun să înceteze cu zarva in apartament.,

gi-jane2 a scris:

Nu, puteti suna ca nr a fost facut public de detinator, insa daca suni zi si noapte in nestire , putem vb de hartuire.
2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

Si daca numarul nu era public și tot puteti suna in astfel de scopuri.