avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, Daca o persoana își publică Nr telefon ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, Daca o persoana își publică Nr telefon pe Facebook ...

Buna ziua,
Daca o persoana își publică Nr telefon pe Facebook și suni la acel Nr, incalci vrei lege/ norma GDPR?
Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:53, 3 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, puteti suna ca nr a fost facut public de detinator, insa daca suni zi si noapte in nestire , putem vb de hartuire.
2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Mulțumesc pt răspuns.
Doar 1 singura data s-a apelat cca 32 secunde sa ii spun să înceteze cu zarva in apartament.,

gi-jane2 a scris:

Nu, puteti suna ca nr a fost facut public de detinator, insa daca suni zi si noapte in nestire , putem vb de hartuire.
2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.


1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si daca numarul nu era public și tot puteti suna in astfel de scopuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Haituire la telefon adry-a adry-a Cum as putea sa opresc o persoana sa ma haituiasca telefonic, persoana pe care am intalnit-o pe un site de socializare si careia i-am dat nr. meu de tel. Nu ... (vezi toată discuția)
Hartuire telefonica gukkkk gukkkk Cam ce cerinte trebuie sa aiba o cauza ca sa fie considerate hartuire, daca o persoana te suna cu nr. ascuns. Cam cate zile rand. Cam cate apeluri/sms-uri ... (vezi toată discuția)
Plangere penala - mesaje sms Florentina04 Florentina04 Buna ziua, Am nevoie de un sfat, daca primesc mesaje cu amenintari si injurii din partea cuiva pe telefonul mobil, pot depune plagere penala? Ar ... (vezi toată discuția)