Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie aferent veniturilor brute (prime) ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie aferent veniturilor brute (prime) realizate in afara salariului din cartea de munca

Buna ziua,

Pentru veniturile brute (prime) realizate in afara salariului de incadrare inregistrat in cartea de munca , in perioada 1996-2000 , este posibil ca aceastea sa fie incluse in calculul pensiei publice de stat? Angajatorul afirma ca nu a calculat si retinut constributia la asigurarile sociale. Era acesta obligat la acea vreme sa intreprinda aceste actiuni, va rog? Multumesc
Potrivit legislatiei in materiei din acea vreme, entitatile angajatoare care foloseau personal salariat, erau datoare sa verse la bugetul asigurărilor sociale de stat, o contribuţie de 15% asupra cîştigului brut realizat de personalul lor salariat,

Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual, întrucât nu au făcut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
- premiile anuale şi premiile acordate în cursul anului pentru realizari deosebite;
....