avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Am varsta de 55 de ani și 31 ani vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Am varsta de 55 de ani și 31 ani vechime împliniți ...

Bună ziua.Am varsta de 55 de ani și 31 ani vechime împliniți pe data de 1 mai 2023..Numai pot sta la serviciu ptr. că am 2 părinți bătrâni și bolnavi și as vrea sa ma ocup de ei sa-i îngrijesc.Pot să plec de la serviciu, și dacă DA primesc și eu ceva bani pana în momentul când voi ajunge la limita de a ieși normal la pensie.Unde pot merge,la casa de pensii de care aparțin? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:53, 11 Iunie 2023
Nu aveti cum sa beneficiati de una din categoriile de pensii, de mai jos, din sistemul public de pensii:
a) pensia pentru limită de vârstă;
b) pensia anticipată;
c) pensia anticipată parțială.
...

Nu aveti nici varsta si nici stagiul de cotizare necesar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata costy_ costy_ mama mea are varsta de 51 de ani si 31 de ani vechime dintre care 14 ani grupa a doua. la ce varsta poate iesi la pensie anticipata? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata f stagiu incomplet cyan cyan Femeie, nascuta 05.02.1960, stagiu de cotizare 21 de ani in tara si 3 ani in Italia, cand poate iesi la pensie anticipat? Poate plati \\"din mana\\" ... (vezi toată discuția)
iesire la pensie anticipat tucano10 tucano10 Buna seara.Numele meu este Gabriela si doresc sa va intreb daca pot iesi la pensie anticipat in conditiile in care am inceput munca in anul 1980,acum am 31 ani ... (vezi toată discuția)