Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Am varsta de 55 de ani și 31 ani vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Am varsta de 55 de ani și 31 ani vechime împliniți ...

Bună ziua.Am varsta de 55 de ani și 31 ani vechime împliniți pe data de 1 mai 2023..Numai pot sta la serviciu ptr. că am 2 părinți bătrâni și bolnavi și as vrea sa ma ocup de ei sa-i îngrijesc.Pot să plec de la serviciu, și dacă DA primesc și eu ceva bani pana în momentul când voi ajunge la limita de a ieși normal la pensie.Unde pot merge,la casa de pensii de care aparțin? Mulțumesc.
Nu aveti cum sa beneficiati de una din categoriile de pensii, de mai jos, din sistemul public de pensii:
a) pensia pentru limită de vârstă;
b) pensia anticipată;
c) pensia anticipată parțială.

Nu aveti nici varsta si nici stagiul de cotizare necesar.