avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... formularul 010 - se depune sau nu ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

formularul 010 - se depune sau nu ?

:sorry: ce se intimpla cu 010 - se depune sau nu ?
unele ad-tii financiare nu-l primesc
a aparut vreo circulara interna la anaf in legatura cu acest lucru ? stie cineva ?:sorry:
Cel mai recent răspuns: Arpen Solution , Contabil 18:49, 28 Ianuarie 2010
Eu am un raspuns verbal de la Adm Financiara Constanta, cum ca trecerea se va face automat de catre ei....Dar, traim in Romania, orice e posibil, nu?
Personal, vad obligatorie modificarea in declaratia de mentiuni 010.
Am raspuns de la Asistenta contribuabili Galati ca mentiunea de microintreprindere ramane, dar nu imi pot comunica procentul impozitului. Avantajul microintreprinderii ramane raportarea trimestriala a contributiilor salariale, si implicit plata, dar in conditiile unui impozit de 16% nu prea mai are importanta asta!
Un raspuns de la finante: ordinul 101, publicat astazi.
Este Oficial - nu mai exista microintreprinderi.
Ordinul 101/28.01.2010 reglementeaza modificarea vectorului fiscal pentru contribuabilii care la 31.12.2009 erau inregistrati ca platitori pe venitul microintreprinderilor

si acesta spune :
- cei care la 31.12.2009 erau micro se modifica din oficiu la impozit pe profit incapand cu 01.02.2010;
- incepand cu luna ianuarie 2010 cu termen de declarare 25.02.2010 se inregistreaza ca platitori de impozit pe profit (atentie la declaratia 100)
- impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii se vor declara lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul microintreprinderilor alm0nd0 alm0nd0 Stie cineva o baza legala si concreta pentru procentul impozitului pe veniturile microintreprinderilor in 2010?#-o (vezi toată discuția)
Declaratie 010 pentru trecerea de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit Iulian MANEA Iulian MANEA De la \"radio-sant\" am auzit ca microintreprinderile trebuie sa depuna declaratia 010 pentru a modifica vectorul fiscal incepand cu 01/01/10 in sensul ... (vezi toată discuția)
Impozit microintreprinderi Constantin Zvanca Constantin Zvanca Am fost microintreprindere pana la 01.02.2010, cand a fost suspendata activitatea pana pe 13.12.2010. La reluarea activitatii pe 13.12.2010 nu aveam nici-un ... (vezi toată discuția)