Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... formularul 010 - se depune sau nu ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

formularul 010 - se depune sau nu ?

:sorry: ce se intimpla cu 010 - se depune sau nu ?
unele ad-tii financiare nu-l primesc
a aparut vreo circulara interna la anaf in legatura cu acest lucru ? stie cineva ?:sorry:
Eu am un raspuns verbal de la Adm Financiara Constanta, cum ca trecerea se va face automat de catre ei....Dar, traim in Romania, orice e posibil, nu?
Personal, vad obligatorie modificarea in declaratia de mentiuni 010.
Am raspuns de la Asistenta contribuabili Galati ca mentiunea de microintreprindere ramane, dar nu imi pot comunica procentul impozitului. Avantajul microintreprinderii ramane raportarea trimestriala a contributiilor salariale, si implicit plata, dar in conditiile unui impozit de 16% nu prea mai are importanta asta!
Un raspuns de la finante: ordinul 101, publicat astazi.
Este Oficial - nu mai exista microintreprinderi.
Ordinul 101/28.01.2010 reglementeaza modificarea vectorului fiscal pentru contribuabilii care la 31.12.2009 erau inregistrati ca platitori pe venitul microintreprinderilor

si acesta spune :
- cei care la 31.12.2009 erau micro se modifica din oficiu la impozit pe profit incapand cu 01.02.2010;
- incepand cu luna ianuarie 2010 cu termen de declarare 25.02.2010 se inregistreaza ca platitori de impozit pe profit (atentie la declaratia 100)
- impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii se vor declara lunar.