avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Pentru o firma de transport marfuri din Romania ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Pentru o firma de transport marfuri din Romania platitoare de ...

Pentru o firma de transport marfuri din Romania platitoare de tva daca trasportul este facut doar in afara tarii si nu am incasari din curse locale, se poate recupera tva.ul din cheltuielile cu intretinerea camioanelor efectuate in tara. Adica aceste cheltuieli sunt facute in tara, service, itp, cauciucuri etc...
Cel mai recent răspuns: ContabilGB , utilizator 09:03, 13 Iunie 2024
Da. Se solicita rambursarea soldului negatuiv al TVA-ului prin declaratia 300.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sold tva gina.lucia gina.lucia Pentru o societate la care depun decl la trimestru am cerut rambursarea TVA-ului in decontul din 09.2014 si banii mi-au intrat in februarie 2015. In ... (vezi toată discuția)
Calcul tva cosmina1591 cosmina1591 Buna ziua! Doresc să infiintez o firma tip casa de expediție pe transporturi naționale și internaționale de camioane și aș avea o întrebare în ceea ce ... (vezi toată discuția)
Transporturi intracomunitare viorica bulzan viorica bulzan 1)Furnizolul fiind firma X platitoare de tva cu sediul fix in Romania orasul \" A\" adica Eu efectuez o prestatie de transport intracomunitar pentru ... (vezi toată discuția)