Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA -perioada fiscala !!!!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA -perioada fiscala !!!!

Am o societate ,care in anul 2009 a depus decontul de TVA (300) trimestrial.Societatea are cifra de afaceri realizata doar din operatiuni scutite pentru exporturi conf.art.143 Cod Fiscal (doar livrari marfuri in afara UE)
A depasit plafonul cifrei de afaceri de 100.000 eur (sub care se incadra in perioada fiscala trimestriala) inca din luna SEPTEMBRIE 2009.
Spuneti-mi, asta inseamna ca incepand cu 01 ian.2010 trece la decont de TVA LUNAR sau trebuia sa treaca inca din luna in care a depasit plafonul cifrei de afaceri ? Ce trebuie sa fac ?
Exista baza legala pentru amenda datorita faptului ca am intarziat cu decl.010 ?