avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA -perioada fiscala !!!!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA -perioada fiscala !!!!

Am o societate ,care in anul 2009 a depus decontul de TVA (300) trimestrial.Societatea are cifra de afaceri realizata doar din operatiuni scutite pentru exporturi conf.art.143 Cod Fiscal (doar livrari marfuri in afara UE)
A depasit plafonul cifrei de afaceri de 100.000 eur (sub care se incadra in perioada fiscala trimestriala) inca din luna SEPTEMBRIE 2009.
Spuneti-mi, asta inseamna ca incepand cu 01 ian.2010 trece la decont de TVA LUNAR sau trebuia sa treaca inca din luna in care a depasit plafonul cifrei de afaceri ? Ce trebuie sa fac ?
Cel mai recent răspuns: camicami , utilizator 23:35, 6 Februarie 2010
Exista baza legala pentru amenda datorita faptului ca am intarziat cu decl.010 ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 094 cateldestept cateldestept In anul 2009 am fost platitor de TVA lunar.Cifra de afaceri fiind sub 100.000 euro, am depus declaratia 010 pentru deveni incepand cu 2010 platitor de TVA ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 100.000 euro adriana_ramona adriana_ramona Daca in cursul lunii septembrie am depasit plafonul de 100.000 eur si sunt platitor de tva trimestrial, de cand devin platitor lunar de tva? De luna urmatoare ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)