Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ce inseamna maxim 90 zile somaj tehnic?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ce inseamna maxim 90 zile somaj tehnic?

daca o firma isi suspenda activitatea sau trimite un nr de angajati in somaj tehnic pt 3 luni, aceasta inseamna mai mult de 90 de zile calendaristice. Are acest lucru importanta tinand cont de ceea ce spune legea: "maxim 90 de zile" ?
Buna ziua,
doar 90 zile firma este scutita de plata contributiilor la asigurarile sociale de sanatate.
am inteles ca scutirea e pt 90 de zile. Ma refer la faptul daca este corect sa se faca act pt suspendarea activitatii de pe 01.03.2010 pana la 31.05.2010. Ar insemna 92 de zile calendaristice. Un eventual control se poate lega de acest fapt? Multumesc.