Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA trimestrial, achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA trimestrial, achizitie intracomunitara

Am o firma de tranport marfa cu cifra de afaceri in jur de 40000 euro, care depune tva trimestrial. In data de 2 februarie a achizitionat o piesa din Germania in valoare de 160 euro. Aceasta reprezinta o achizitie intracomunitara? Si daca da, stiu ca firma trece la tva lunar, dar cand trebuie depuse formularele 094, sau 100? Si dupa ce am schimbat vectorul atunci depun declaratia 390?
Va multumesc!
felisana a scris:

Totusi am o nelamurire. Pana la urma dintre urmatoarele achizitionate in spatiul UE, se declara in declaratia 390: carburant, cazare la hotel,. masa servita, depanare auto, taxa de drum (autostrada). Toate reprezinta achizitii intracomunitare de bunuri, respectiv servicii?

doar daca sunt operatiuni taxabile in romania.
daca vi s-au emis facturi cu tva in statul membru furnizor, nu se declara in 390 si va puteti recupera tva aferenta din statul membru respectiv