Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura de vanzare unui tert sau chiar mandatarului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura de vanzare unui tert sau chiar mandatarului insusi

Sunt interesat sa cunosc daca investind prin procura notariala un mandatar sa vanda unui tert sau lui insusi o proprietate se poate atasa procurii o declaratie notariala a mandatarului de acceptare a conditiilor de executie a procurii si care ar fi valoarea juridica intr-o eventuala actiune in instanta a acestei declaratii.
Este interzis de lege ca mandatarul sa vanda un bun cumpara acest bun. Nu poate fi aceeasi semnatura de 2 ori pe un contract de vanzare-cumparare, si la vanzator si la cumparator.
Daca se doreste vanzarea catre acesta, sau ii vinde proprietarul direct, sau mandatarul vinde altcuiva ( unui tert, cum ati spus).

Declaratia pe care o mentionati nu exista in legislatia actuala, dati mai multe detalii despre ce doriti sa faceti si poate se gaseste o solutie. E vorba de riscul contractului?