avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Organizare gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Organizare gestiune

Buna ziua,

am o dilema in legatura cu stocurile de marfa din gestiunea din care vand. Daca inregistrez niste chitantele ca monetare (nu am eliberat facturi), asa cum se inregistreaza si bonurile fiscale, cum scad si marfa vanduta din gestiune? Raportul de gestiune zilnic este generat corect, dar in balanta de gestiune marfa apare ca e inca acolo. Sunt la inceput cu activitatea firmei si de aceea adresez o intrebare atat de rudimentara. Folosesc un program de contabilitate pentru organizarea gestiunilor, nu am probleme cu alte aspecte, cum ar fi transferuri intre gestiuni etc. Daca as vinde cu factura, marfa ar scadea automat de pe stoc, dar in situatia cu monetarele nu stiu cum sa procedez mai departe. Mentionez ca am o intreprindere individuala, asadar lucrurile sunt simple pe alte planuri.

Alte discuții în legătură

Cum ma scad din stoc cu marfa vanduta pe bon de casa? hordymulberry hordymulberry Buna ziua. Folosesc smartbill pt a tine gestiunea stocurilor unui ii la norma venit comert cu amanuntul piese auto. Intrebarea este cum ma scad din stoc ... (vezi toată discuția)
Contabilitate i.i florin_magdici florin_magdici Buna, Am cateva nelamuriri cu privire la preluarea unei I. I caen-comert prod alimentare si nealimentare, tigari, tutun pe scurt un chiosc de cartier Din ... (vezi toată discuția)
Contabilitate partida simpla valeria goja valeria goja II Goja Valeria am deschis o pravalie cu produse predominant alimentare ,nu am angajati i_mi conduc singura contabilitatea .Nu stiu cum sa inregistrez o ... (vezi toată discuția)