Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor de munca in zilele de sambata, duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor de munca in zilele de sambata, duminica

Buna ziua!
As dori sa-mi raspundeti la urmatoarele:
Daca la societatea unde lucrez programul de munca este de7 respectiv ,6,5h/tura, in zilele obisnuite, lucrându-se si sambata si duminica 8 si 7h pentru a se ajunge la nr total de ore din luna respectiva, cum se vor plati orele din zilele de week-end? Precizez ca într-o luna avem doar 4zile libere,adica 2wkd.Este corect, conform CM?
Daca potrivit acestui program se efectueaza ore suplimentare,cum se vor plăti acestea?
Multumesc frumos!
1. Potrivit actualelor reglementari - aplicabile sectorului privat - , pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

3. Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.