avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Am o situatie destul de dificila , acum 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Am o situatie destul de dificila , acum 10 ani am ...

Buna ziua ,

Am o situatie destul de dificila , acum 10 ani am cumparat de la mama mea vitrega dreptul ei de proprietate (cu uzu fruct) asupra unui imobil pe care-l avea in cota de 1/2 cu tatal meu care ulterior a decedat.
Cum este si normal am facut succesiunea , eu avand drept la 1/2 din ce avea el si ea 1/2, din casa, + 1/2 din ce avea el. Deci de 1/4 as avea eu din intregul imobil , parca.
Acum ea vrea, citez , ”sa darame” actele in sensul ca nu mai vrea dupa ce-am refacut casa din temelie , se gandeste ca sa-i dea unei nepoate care va avea grija de ea mai mult decat mine.
Acest lucru se poate face fara consimtamantul meu , care de drept am portiunea din succesiunea facuta dupa tata plus TOATE documentele reconstructiei facute in 2014.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 10:22, 3 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ea avea 1/2 si din jumatatea tatalui, dvs ati mostenit 3/4, ea 1/4.
acum sunteti proprietar pe toata casa si ea si-a pastrat drept de uzufruct.
Nu sunteti in nicio situatie dificila ca nu are ce darama, stati linistit. Doar ca trebuie sa o suportati in casa cat traieste.
Daca va da in judecata, sigur ca trebuie sa va aparati, vedeti ce cere si mergeti cu actele la un avocat.
Ultima modificare: Marți, 16 Aprilie 2024
gi-jane2, moderator
am inteles ,......... deci ea avea 3/4 din tot si eu doar 1/4 ???
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2024
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
5/8 ea, dvs 3/8 din toata casa.
ea avea o cota mai mare pt ca jumatate din casa ii apartinea de drept si a mai mostenit 1/4 din jumatatea defunctului.
Ultima modificare: Marți, 16 Aprilie 2024
gi-jane2, moderator
daaaa,....acum am inteles !
multumesc frumos !

Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2024
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca dumneavoastra ati cumparat partea ei, dumneavoastra aveti acum:
1/2 din casa (jumatate cumparata de la mama) sau 4/8
3/4 din 1/2 (3 sferturi din jumatatea tatalui), sau 3/8
in total detineti 7/8 din imobil (nuda proprietate)
Mama detine 1/4 (mostenire dupa tatal dumneavoastra) nuda proprietate, si drept de uzufruct pe imobil.

Mama nu poate sa "darame" mostenirea (3/8), insa poate sa atace contractul de acum 10 ani (4/8). Care sunt sansele de reusita... depinde de ce scrie in contract, etc

Alte discuții în legătură

Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte crissa1 crissa1 Daca tata detine o casa din prima casatorie, mama mea decedand ,iar eu nu am deschis o succesiune in privinta mostenirii, tatal meu s-a racasatorit . Daca ... (vezi toată discuția)
Care este partea mea de mostenire daca... mihaita01102014 mihaita01102014 parintii mei sunt recasatoriti ambii avand copii din casatoriile anterioare mama 1 copil tata 2. eu sunt singurul lor copil din prezenta casatorie . sunt ... (vezi toată discuția)
Mostenire in caz de deces. ganton ganton Mama mea s-a recasatorit si am un frate vitreg. Casa este pe numele ei, cumparata inainte de casatoria cu tatal meu vitreg. In caz de deces, cui ii va reveni ... (vezi toată discuția)