Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Am o situatie destul de dificila , acum 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Am o situatie destul de dificila , acum 10 ani am ...

Buna ziua ,

Am o situatie destul de dificila , acum 10 ani am cumparat de la mama mea vitrega dreptul ei de proprietate (cu uzu fruct) asupra unui imobil pe care-l avea in cota de 1/2 cu tatal meu care ulterior a decedat.
Cum este si normal am facut succesiunea , eu avand drept la 1/2 din ce avea el si ea 1/2, din casa, + 1/2 din ce avea el. Deci de 1/4 as avea eu din intregul imobil , parca.
Acum ea vrea, citez , ”sa darame” actele in sensul ca nu mai vrea dupa ce-am refacut casa din temelie , se gandeste ca sa-i dea unei nepoate care va avea grija de ea mai mult decat mine.
Acest lucru se poate face fara consimtamantul meu , care de drept am portiunea din succesiunea facuta dupa tata plus TOATE documentele reconstructiei facute in 2014.
Va multumesc !
ea avea 1/2 si din jumatatea tatalui, dvs ati mostenit 3/4, ea 1/4.
acum sunteti proprietar pe toata casa si ea si-a pastrat drept de uzufruct.
Nu sunteti in nicio situatie dificila ca nu are ce darama, stati linistit. Doar ca trebuie sa o suportati in casa cat traieste.
Daca va da in judecata, sigur ca trebuie sa va aparati, vedeti ce cere si mergeti cu actele la un avocat.
gi-jane2, moderator
am inteles ,......... deci ea avea 3/4 din tot si eu doar 1/4 ???
Manuela Rășină, administrator
5/8 ea, dvs 3/8 din toata casa.
ea avea o cota mai mare pt ca jumatate din casa ii apartinea de drept si a mai mostenit 1/4 din jumatatea defunctului.
gi-jane2, moderator
daaaa,....acum am inteles !
multumesc frumos !

Manuela Rășină, administrator
Daca dumneavoastra ati cumparat partea ei, dumneavoastra aveti acum:
1/2 din casa (jumatate cumparata de la mama) sau 4/8
3/4 din 1/2 (3 sferturi din jumatatea tatalui), sau 3/8
in total detineti 7/8 din imobil (nuda proprietate)
Mama detine 1/4 (mostenire dupa tatal dumneavoastra) nuda proprietate, si drept de uzufruct pe imobil.

Mama nu poate sa "darame" mostenirea (3/8), insa poate sa atace contractul de acum 10 ani (4/8). Care sunt sansele de reusita... depinde de ce scrie in contract, etc