Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua daca eu sunt administratorul si asociatul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua daca eu sunt administratorul si asociatul unic al unui ...

Buna ziua daca eu sunt administratorul si asociatul unic al unui magazin ABC am dreptul sa vand produse fara a avea carte de munca sau ceva contract. Va multunesc.
Ciocanel16, utilizator
Nu este obligatoriu ca un asociat sau administrator de SRL sa aiba contract de munca ... exercitarea atributiilor se face in baza actului constitutiv al societatii sau al contractului de mandat.

Legea nr.31/1990
art.196^1
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.