avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sunt in Germania, TUV-ul mi-a expirat din 1 ianuarie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sunt in Germania, TUV-ul mi-a expirat din 1 ianuarie 2024, vreau ...

Sunt in Germania, TUV-ul mi-a expirat din 1 ianuarie 2024, vreau sa vin cu masina in Romania pentru a o inmatricula aici, aveti imi poate restrictiona vamesul intrarea in tara daca nu am tuv-ul valabil, mai am o varianta platesc din nou inspectia tehnica, imi da foaia ca nu am trecut si atunci prezint foaia precum ca am o luna sa-mi repar masina
Cel mai recent răspuns: Marcosan , utilizator 00:10, 12 Mai 2024
În situația asta, pe teritoriul României înmatricularea autovehiculului se suspendă. Dacă vei intra în România și te oprește poliția, inclusiv agenții de poliție de frontieră care au atribuții de control circulație în punctul de trecere a frontierei, te alegi cu două amenzi și îți vor lua numerele.
Există și posibilitatea cu hârtia maro pe care scrie 50 euro, dar nu te sfătuiesc.
Din orice poziție tu nu ai ITP valabil.
Salut, cum ai rezolvat până la urma? Ai plecat cu itp ul expirat? Te-a intrebat ceva la vamă?
Sunt in acceasi situatie, am masina inmatriculata in Germania, itp ul(TUV) a expirat luna trecuta in aprilie, masina nu trece itp ul, costurile reparaiilor sunt mai mari decat valoare masinii. Am primit "drept de circulatie" pana remediez problemele 30 de zile dar nu stiu daca e valabil si pe teritoriul altor tări ! vreau sa conduc cu itp ul expirat până in Romania, In Germania am dreptul de a conduce cel puți 2 luni fără sa-mi fac griji de amenzi, retinere talon si alte cele....
A trecut cineva strict prin situația asta? La variantele cu platforme si alte chestii m-am gandit deja......ma intereseaza daca a plecat cineva la drum cu itp ul expirat si daca au fost probleme pe traseu si in vamă daca s-a legat cineva de treaba asta

Trois18 a scris:

Sunt in Germania, TUV-ul mi-a expirat din 1 ianuarie 2024, vreau sa vin cu masina in Romania pentru a o inmatricula aici, aveti imi poate restrictiona vamesul intrarea in tara daca nu am tuv-ul valabil, mai am o varianta platesc din nou inspectia tehnica, imi da foaia ca nu am trecut si atunci prezint foaia precum ca am o luna sa-mi repar masina

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt in afara tarii cu o masina a carei itp a expirat si vreau sa stiu daca agentul vamal poate restrictiona intrarea in tara a autovehicului remus39 remus39 sunt in afara tarii cu o masina a carei ITP a expirat si vreau sa stiu daca agentul vamal poate restrictiona intrarea in tara a autovehicului,sau poate creea ... (vezi toată discuția)
Inspectie tehnica Vasile25uk Vasile25uk Salutare. Am o masina de spania si nu mai am inspectie tehnica la ia si momentan sunt in anglia cu ea. Asi dori sa vin in tara dupa care sa o inscriu pe ro. ... (vezi toată discuția)
Circulatie cu numere provizorii de germania pentru 3 zile relu58 relu58 Buna ziua, Am cumparat din Germania o masina second hand pe care am adus-o pana in Romania avand documentele masinii: briful mare, briful mic, verificarea ... (vezi toată discuția)