avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doresc sa trec o masina care acum este pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doresc sa trec o masina care acum este pe numele mamei, ...

Buna ziua!
Doresc sa trec o masina care acum este pe numele mamei, pe numele meu.
Am inteles ca acest lucru se poate face doar prin contract de vanzare-cumparare. Suma care ar trebui trecuta in contract poate fi zero?
Mai este si o alta metoda inafara de contract vanzare-cumparare prin care eu as putea deveni proprietarul masinii?

Multumesc!
Anca B.
Cel mai recent răspuns: Anca Maria B. , utilizator 09:03, 17 Mai 2024
Nu, nu poate fi 0. Prețul trebuie sa fie unul serios.
Mama va pretinde plata prețului?


raluk0207 a scris:

Nu, nu poate fi 0. Prețul trebuie sa fie unul serios.
Mama va pretinde plata prețului?


Nu, nu va pretinde plata pretului.

Multumesc


Anca Maria B. a scris:



raluk0207 a scris:

Nu, nu poate fi 0. Prețul trebuie sa fie unul serios.
Mama va pretinde plata prețului?


Nu, nu va pretinde plata pretului. Trebuie facuta dovada platii?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer drept proprietate casa parinteasca piatra piatra La CF am doar intabulat 5 ari pe care e un grajd. Este terenul pe care l-au cumparat parintii mei si pe care ulterior au construit casa.Este planul casei din ... (vezi toată discuția)
Am cumparat de curand o masina de la o firma. marian544554 marian544554 Buna ziua! Am cumparat de curand o masina de la o firma , am primit certificat de atestare fiscala, am primit si cele 5 facturi care atesta ca eu am devenit ... (vezi toată discuția)
Contractul de vanzare cumparare poate fi contestat Cristian71 Cristian71 Mama mea mi-a vandut apartamentul contra sumei de 26000 de euro, bani care sunt trecuti in contract si doresc sa stiu daca sora mea vitrega are puterea de-a ... (vezi toată discuția)