avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, ce cota îmi revine ca nepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, ce cota îmi revine ca nepot

Buna ziua, vreau să stiu ce cota parte dețin eu dintr-un apartament. Bunica și bunicul au deținut un apartament, bunicul a murit acum 10 ani ( nu s-a dezbătut moștenirea), bunicii au doi copii, tatăl meu și mătușa. Tatăl meu a murit acum 4 ani( nu s-a dezbătut moștenirea). Doresc să știu ce cota parte am acum, iar după ce moare bunica, ce cota parte am atunci ( bunica este grav bolnavă)? Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
Marian2030, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:11, 17 Mai 2024
Dupa moartea bunicii veti mosteni în cote egale cu matusa,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire de la matusa CRIM CRIM o matusa din partea tatalui a decedat in urma cu doi ani.nu are alti mostenitori in afara de mine si de sora mea.am aflat acum ca imobilul aflat in ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire petrolul30 petrolul30 Buna ziua, Am si eu o problema de lamurit, daca ma puteti ajuta. Bunicul meu are 2 copii: baiat (tatal meu) si fata. Bunica mea a murit de mult timp. ... (vezi toată discuția)
Succesiune unchi fara copii. de ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi? Epuree Epuree Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, ... (vezi toată discuția)