Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Intr-o institutie de invatamant, in ce baza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Intr-o institutie de invatamant, in ce baza se poate ...

Buna ziua!
Intr-o institutie de invatamant, in ce baza se poate transforma un post vacant de administrator financiar (personal didactic auxiliar ) in post de ospatar (personal administrativ), in vederea ocuparii prin concurs.. Ma opreste ceva din legislatia actuala? sau pot transforma (nu este promovare, practic e vorba de tranformarea postului vacant existent intr-unul de rang inferior).

Multumesc !
Nu exista text care sa va impiedice ... dar ar fi bine sa intrebati si la Ministerul Educatiei - Directia Juridica.
Multumesc pentru raspuns! Intrebarea se naste in contextul aparitiei in toamna trecuta a Legii 296/2023 prin care s-au desfiintat posturile vacante din administrativ..Cumva, prin transformarea postului inr-unul de rang inferior, "infiintam" un post care s-a desfiintat...deci pare o eludare a legii....dar atata timp cand nu avem situatia interzisa expres.....