Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna.Nu santem casatoriti legal desi locuim impreuna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna.Nu santem casatoriti legal desi locuim impreuna ca soti,ca familie.De ce barbatul nu poate sa ma coasigure la el?Multumesc

Salutare
Locuiesc cu un barbat pt tot restul vietii
De ce nu pot sa fiu coasigurata lui?
Multumesc
pt ca nu sunteti soti. Faptul ca traiti in concubinaj, e treaba dvs, dar nu puteti avea drepturi ca un sot pt ca nu va e sot, nu va mosteniti unul pe actul, bunurile cumparate de unul, nu se presupune ca e comun, nu puttei fi coasigucat, nu puttei opta pt pensia lui, nu luati pensie de urmat etc, etc. pt ca NU sunteti soti