Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA O intreprindere mica ALFA SRL neplatitoare de tva ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

O intreprindere mica ALFA SRL neplatitoare de tva normal

Buna ziua
O intreprindere mica ALFA SRL neplatitoare de tva normal, dar cu cod special de tva, achizitioneaza un autoturism second-hand din Germania, cu tva la marje (apare precizat ' M" pe factura). In acest caz nu se colecteaza TVA pentru aceasta achizitie. Cum procedez atunci cand vreau sa vand autoturismul in Romania, la o persoana fizica ? Colectez TVA la marja si-l declar in in 301?
Multumesc!
george-neagu, moderator