Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa platesc tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa platesc tva?

Buna ziua, as dori sa vand pana la sfarsitul anului acesta o casa de vacanta situata intr-o statiune montana si o masina. Am inteles ca daca as vinde doua imobile/terenuri, trebuie sa platesc TVA ptr a doua vanzare. De asemenea, daca as vinde mai multe autovehicule, TVA as plati de la a treia vanzare. Cum este insa in situatia mea: o casa si o masina? Trebuie sa platesc TVA ptr vreuna dintre ele? Mentionez ca vand ca persoana fizica si atat casa cat si masina sunt inscrise pe persoana fizica. Multumesc anticipat ptr raspuns.
george-neagu, moderator
Nu trebuie platit TVA pt aceste vanzari. Sunt din patrimoniul personal si nu au caracter de continuitate.