avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare conditionata dupa extradare. Bratara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare conditionata dupa extradare. Bratara electronica purtata 2/3 din totalul pedepsei

Buna ziua. Locuiesc in Uk. In Romania am primit o pedeapsa de 3 ani si 10 luni cu executare. Am fost arestat in Uk si eliberat pe cautiune cu bratara de supraveghere si arest la domiciliu intre orele 10pm-4am. Port bratara de 2 ani si 6 luni deja, adica 2/3 din totalul pedepsei. A fost acceptata extradarea mea in Romania. Intrebare: cand pot solicita eliberarea conditionata si care sunt sansele sa o pot obtine, o data ajuns in Romania? Va multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:17, 18 Mai 2024
Daca aveti toate actele doveditoare cu arestul la domiciliu puteți cere liberarea când ajungeți în România.
Insa, vor fi probleme și este bine sa aveți avocat angajat.
Este indicat sa formuleze cererea apărătorul ales dar sa o motiveze temeinic.

București 2024
Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa angajez avocat pentru acest demers. Aveti totusi idee in cat timp de la depunerea cererii de eliberare conditionata va fi discutata si judecata de catre instanta? Practic intreb care este cutuma acordarii termenului in care se judeca astfel de cereri, particularizat totusi pe cazul meu. Va multumesc anticipat si pentru aceste lamuriri
Trebuie sa vorbiți cu avocatul angajat căci depinde și de localitatea unde se va judeca procesul.
Cu ocazia consultației juridice sau a angajării avocatului aveți și acest drept.

București 2024
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din punctul meu de vedere sunteti un avocat extrem de competent. Va multumesc mult pentru ajutor. Daca voi avea nevoie de dvs in Bucuresti sunteti prima optiune.
Va mulțumesc.
Insa, eu nu recomand grabă prea mare...
Puteti discuta la telefon și din penitenciar cu avocatul angajat.
Eu nu as vrea sa ma judec în 10 zile în cazul dvs.
Trebuie făcută o corelare.

București 2024

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extradare din marea britanie in baza unui mea, sentinta cu executare de 4 ani din 2008 CC2 CC2 Buna seara, Am rugamintea sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in cazul in care urmeaza sa fiu extradat din Marea Britanie in baza unui Mandat European de ... (vezi toată discuția)
Bună seara ! am și eu o întrebare...soțul meu a fost condamnat ... RatZ3038 RatZ3038 Bună seara ! Am și eu o întrebare...Soțul Meu a fost condamnat la 8 luni de închisoare în România! Noi aflându-ne acum în uk ! Am făcut toate ... (vezi toată discuția)
Extrădare Kayak Kayak Am 3 dosare pe rol în Romania și am părăsit țara înainte să mi se emită mandat internațional . Deci am trecut legal vama . Am fost găsit in UK , ... (vezi toată discuția)