Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare conditionata dupa extradare. Bratara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare conditionata dupa extradare. Bratara electronica purtata 2/3 din totalul pedepsei

Buna ziua. Locuiesc in Uk. In Romania am primit o pedeapsa de 3 ani si 10 luni cu executare. Am fost arestat in Uk si eliberat pe cautiune cu bratara de supraveghere si arest la domiciliu intre orele 10pm-4am. Port bratara de 2 ani si 6 luni deja, adica 2/3 din totalul pedepsei. A fost acceptata extradarea mea in Romania. Intrebare: cand pot solicita eliberarea conditionata si care sunt sansele sa o pot obtine, o data ajuns in Romania? Va multumesc anticipat pentru raspuns
Daca aveti toate actele doveditoare cu arestul la domiciliu puteți cere liberarea când ajungeți în România.
Insa, vor fi probleme și este bine sa aveți avocat angajat.
Este indicat sa formuleze cererea apărătorul ales dar sa o motiveze temeinic.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa angajez avocat pentru acest demers. Aveti totusi idee in cat timp de la depunerea cererii de eliberare conditionata va fi discutata si judecata de catre instanta? Practic intreb care este cutuma acordarii termenului in care se judeca astfel de cereri, particularizat totusi pe cazul meu. Va multumesc anticipat si pentru aceste lamuriri
Trebuie sa vorbiți cu avocatul angajat căci depinde și de localitatea unde se va judeca procesul.
Cu ocazia consultației juridice sau a angajării avocatului aveți și acest drept.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din punctul meu de vedere sunteti un avocat extrem de competent. Va multumesc mult pentru ajutor. Daca voi avea nevoie de dvs in Bucuresti sunteti prima optiune.
Va mulțumesc.
Insa, eu nu recomand grabă prea mare...
Puteti discuta la telefon și din penitenciar cu avocatul angajat.
Eu nu as vrea sa ma judec în 10 zile în cazul dvs.
Trebuie făcută o corelare.

București 2024