Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Pentru a trecere vama cu copilul minor in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Pentru a trecere vama cu copilul minor in afara de ...

Buna ziua. Pentru a trece vama cu copilul minor in afara de pasaportul fetiteti am nevoie si de decizia de la judecatorie tradusa si legalizată? Sau este suficient sa o am in original? Multumesc
Assiral, utilizator
care vama, ce decizie, adica ce scrie in ea si in ce limba e ?

Pentru a iesi din tara. Am primit custodie exclusiva. Este in limba romana.
gi-jane2 a scris:

care vama, ce decizie, adica ce scrie in ea si in ce limba e ?

Si de ce ati traduce-o? Ea va foloseste doar ca să iesiti din tara, iar vameșii români, inteleg limba română.
Puteti sa aveți la dvs o copie xerox, în caz ca vor sa păstreze .
Hotărârea trebuie sa o aveți legalizată.
Va multumesc frumos pentru raspuns

gi-jane2 a scris:

Si de ce ati traduce-o? Ea va foloseste doar ca să iesiti din tara, iar vameșii români, inteleg limba română.
Puteti sa aveți la dvs o copie xerox, în caz ca vor sa păstreze .
Hotărârea trebuie sa o aveți legalizată.

Puteti sa verificati pe site-ul MAE conditiile de calatorie in alte tari.

Daca aveti nume de familie diferite, sa aveti si copie certificat nastere copil, pentru orice eventualitate. In general, nu te intreaba nimeni nimic. In aeroporturi se mai fac controale, la nimereala, mi s-a intamplat sa cheme si supervisor, adica sa nu vi se para anormal daca veti fi intrebata ce relatie aveti cu copilul, daca aveti acordul celuilat parinte pentru calatorie.