avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Pentru a trecere vama cu copilul minor in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Pentru a trecere vama cu copilul minor in afara de ...

Buna ziua. Pentru a trece vama cu copilul minor in afara de pasaportul fetiteti am nevoie si de decizia de la judecatorie tradusa si legalizată? Sau este suficient sa o am in original? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2024
Assiral, utilizator
Cel mai recent răspuns: c123456 , utilizator 20:48, 19 Mai 2024
care vama, ce decizie, adica ce scrie in ea si in ce limba e ?

Pentru a iesi din tara. Am primit custodie exclusiva. Este in limba romana.
gi-jane2 a scris:

care vama, ce decizie, adica ce scrie in ea si in ce limba e ?

Si de ce ati traduce-o? Ea va foloseste doar ca să iesiti din tara, iar vameșii români, inteleg limba română.
Puteti sa aveți la dvs o copie xerox, în caz ca vor sa păstreze .
Hotărârea trebuie sa o aveți legalizată.
Va multumesc frumos pentru raspuns

gi-jane2 a scris:

Si de ce ati traduce-o? Ea va foloseste doar ca să iesiti din tara, iar vameșii români, inteleg limba română.
Puteti sa aveți la dvs o copie xerox, în caz ca vor sa păstreze .
Hotărârea trebuie sa o aveți legalizată.

Puteti sa verificati pe site-ul MAE conditiile de calatorie in alte tari.

Daca aveti nume de familie diferite, sa aveti si copie certificat nastere copil, pentru orice eventualitate. In general, nu te intreaba nimeni nimic. In aeroporturi se mai fac controale, la nimereala, mi s-a intamplat sa cheme si supervisor, adica sa nu vi se para anormal daca veti fi intrebata ce relatie aveti cu copilul, daca aveti acordul celuilat parinte pentru calatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente pentru calatorie strainatate minor insotit de unul din parinti cezarionescu cezarionescu Buna ziua. Sotia mea vrea sa plece cu copilul minor in strainatate via avion pe ruta Romania - Grecia dus si Grecia - escala Austria - Romania intors. Nu ... (vezi toată discuția)
Procura minor calatorie dubai Botomei Elena Botomei Elena Buna ziua! Eu si fiica mea, cetaneni romani locuim momentan in Italia si am dori sa calatorim in Dubai in cursul acestei luni. Fiind divortata de sotul meu, am ... (vezi toată discuția)
Sentinta necesara la iesirea din tara cu copilul trebuie tradusa? rpc rpc Buna ziua, Copilul minor este in custodia mea, prin sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila. Pentru a iesi din tara cu copilul am nevoie de ... (vezi toată discuția)