Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua am făcut un contract de vânzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua am făcut un contract de vânzare cumpărare cu bunicul ...

Bună ziua am făcut un contract de vânzare cumpărare cu bunicul meu vitreg oferindu i 45.000 lei pe teren cu condiția de uzufruct viager doar să nu l pot da afară din casă el având o casă în stânga ce stă cu bunica mea, eu în partea dreaptă a terenului (menționez ca e foarte mult teren ) vreau să mă apuc să mi construiesc o casă,pot face asta? Adică nu e nici un fel de problemă? Nu e contract de donație sau ceva ,vânzare cumpărare oferindu i 45.000 lei dar singura condiție să nu l pot da afară din curte.
Aveti nevoie de acordul lui pt construcție.
Și dacă era donație, ce?
Si donația e act de proprietate și ați fi putut construi.
Puteți, dar aveți nevoie de acordul lui pentru orice constructie/renovare/demolare etc.