Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensiile se vor recalcula !
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensiile se vor recalcula !

Pensiile se vor recalcula . Printre altele se vor adauga niste puncte de stabilitate :
"Ce sunt punctele de stabilitate? Sunt puncte suplimentare pe care le vor primi cei ce au stagii de cotizare mai mari de 25 de ani. Mai precis, pentru stagiul de cotizare realizat de peste 25 de ani contributivi se va acorda un număr de puncte de stabilitate, astfel:
0,5 puncte - pentru fiecare an realizat peste 25 de ani;
0,75 puncte - pentru fiecare an realizat peste 30 de ani;
un punct - pentru fiecare an realizat peste 35 ani."

Si acum intrebare la doamnele si domnii juristi :
Daca am 35 de ani vechime se vor calcula 10 ani cu 0,5 puncte si 5 ani cu 0,75 puncte ? De fapt intrebarea mea rezida din aparenta ( favorabila pensionarului ) ca 5 ani sa fie prinsi de doua ori daca intelegeti ce voi a zice ! Cu multumiri la dumneavoastra , astept raspuns !
Nici vorba , primii 5 ani peste cei 25 vor avea cate 0,5 puncte de stabilitate , urmatorii 5 - cate 0,75 , iar restul ( deci , cei care sunt peste 35 ) - cate 1 punct . Pe cifrele dvs. , veti avea 6,25 puncte de stabilitate .
CHKa, utilizator
Pare logic , multumesc !