Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scola de soferi cu carte de indetitate provizorie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scola de soferi cu carte de indetitate provizorie?

cu cartea de indetitate provizorie,pot sa ma inscriu la scoala de soferi,ptr obtinerea cat.D?Mentionez ca am cat.B,C,E,si din lipsa de spatiu nu pot sa-mi fac CI,decat carte provizorie!
raspunsul este afirmativ. la dosar trebuie depusa copia actului de identitate valabil.
prin act de identitate se intelege si cartea de identitate provizorie.

OUG Nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români

Art. 12
(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.
cyan, moderator