avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scola de soferi cu carte de indetitate provizorie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scola de soferi cu carte de indetitate provizorie?

cu cartea de indetitate provizorie,pot sa ma inscriu la scoala de soferi,ptr obtinerea cat.D?Mentionez ca am cat.B,C,E,si din lipsa de spatiu nu pot sa-mi fac CI,decat carte provizorie!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:04, 19 Mai 2013
raspunsul este afirmativ. la dosar trebuie depusa copia actului de identitate valabil.
prin act de identitate se intelege si cartea de identitate provizorie.

OUG Nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români

Art. 12
(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.
Ultima modificare: Duminică, 19 Mai 2013
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletin expirat, dar am eliberata o dovada andreeaflorescu andreeaflorescu buna ziua, am o nelamurire...buletinul mi a expirat si astazi am obtinut o dovada valabila 10zile.As putea sa ma duc sa ma inscriu pentru sala cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Bună ziua se poate da examen pt școală de șoferi daca ai ... Moldovan Kristina tunde Moldovan Kristina tunde Bună ziua se poate da examen pt școală de șoferi daca ai act de identitate provizoriu?Mulțumesc de răspuns! (vezi toată discuția)