Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire domiciliu - urmari
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire domiciliu - urmari

Daca dupa o cearta zdravana (in care au fost de fata si parintii mei si parintii lui) am decis sa iau copiii si sa plec la mama, se poate considera ca am parsit domiciliu? am doi copii, casa ce o avem impreuna este in curtea socrilor. Sunt amenintata ca daca voi dori divort, imi va lua copiii. stiu ca parasirea de domiciliu cantareste mult la incredintarea copiilor. de aceea vreau sa stiu cum ar fi mai bine sa procedez. va multumesc.
stiu ca parasirea de domiciliu cantareste mult la incredintarea copiilor.

Stiti gresit.
Faptul ca plecati din caminul conjugal ar putea fi motiv de divort daca o faceti fara motiv intemeiat.
Daca ati pleca fara copii, ar putea castiga tatal ca minorii sa aiba locuinta la el sau daca i-ati abandona, ar putea exercita singur autoritatea parinteasca.
Asa ca plecati linistita si cereti in instanta ca aceasta sa stabileasca domiciliul copiilor la dvs.
Ambii parinti veti exercita autoritatea parinteasca, iar locuinta stabila a copiilor va fi la un parinte, nu se mai incredinteaza copiii unuia din parinti.
De acord, faptul ca ati plecat cu copiii este mai bun decat daca i-ati fi lasat in urma. La stabilirea locuintei copiilor nu conteaza parasirea de domiciliu conjugal a mamei. Asta conteaza la divort, asa cum v-a spus colega mai sus, in anumite conditii.