avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Acordare discount financiar la livrare intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Acordare discount financiar la livrare intracomunitare

O societatea comerciala efectueaza transport intracomunitar.
Dupa facturare si ulterior confirmarii de catre clientul extern a sumelor de incasat, acorda clientului un discount financiar pentru incasarea la 7 zile in loc de 14 zile
Trebuie emisa factura? Se declara in D390?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreea_adomnitei , utilizator 01:01, 17 Februarie 2015
nu cred ca trebuie declarat D390 intrucat nu primeste reducere de pret si doar beneficierea platii mai rapide.
Partenerul intracomunitar beneficiaza de reducere de pret.
Art 138 lit c din Legea 571/2003 privind Codul fiscal: Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele şi celelalte reduceri de preţ prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;
Intrebarea mea este daca emitem factura sau nu si daca declaram aceste reduceri in D390, intocmai ca prestarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 390 se aplica la note de credit? alinagava alinagava Bina ziua, Am o nedumerire... Luna aceasta am primit de la un furnizor din spatiul UE o nota de credit pentru niste produse pe care dorim sa i le returnam. Nu ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala la facturi romicichi romicichi buna ziua. Daca pe o factura de la un furnizor , dupa enumerarea articolelor cumparate, apare o precizare de genul \"aceasta factura contine o reducere ... (vezi toată discuția)