Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Acordare discount financiar la livrare intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Acordare discount financiar la livrare intracomunitare

O societatea comerciala efectueaza transport intracomunitar.
Dupa facturare si ulterior confirmarii de catre clientul extern a sumelor de incasat, acorda clientului un discount financiar pentru incasarea la 7 zile in loc de 14 zile
Trebuie emisa factura? Se declara in D390?
Multumesc.
nu cred ca trebuie declarat D390 intrucat nu primeste reducere de pret si doar beneficierea platii mai rapide.
Partenerul intracomunitar beneficiaza de reducere de pret.
Art 138 lit c din Legea 571/2003 privind Codul fiscal: Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele şi celelalte reduceri de preţ prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;
Intrebarea mea este daca emitem factura sau nu si daca declaram aceste reduceri in D390, intocmai ca prestarea.