Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR MOBILITAE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR MOBILITAE

Un salariat din sectorul bugetar,mai bine spus din sectorulde sanatate,poate beneficia de spor de mobilitate,pe motiv ca se deplaseaza la trezoreirie, CEC..., depune sume de bani.....nu-si desfasoara activitatea doar la birou?
Sporurile din sectorul bugetar sunt stabilite prin regulament-cadru elaborat de către fiecare dintre ministerele coordonatoare ale celor 6 domenii de activitate bugetară, respectiv învățământ, sănătate și asistență socială, cultură, diplomație, justiție, administrație, de către instituțiile de apărare, ordine publică și securitate națională, precum și de către autoritățile publice centrale autonome, care se aprobă prin hotărâre a Guvernului, la propunerea fiecăruia dintre ministerele coordonatoare, a fiecăreia dintre instituțiile de apărare, ordine publică și securitate națională sau a fiecăreia dintre autoritățile publice centrale autonome.