Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cumularea pensiei cu alte venituri
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cumularea pensiei cu alte venituri

Pensiile - Legea 360/2023 - Noua lege a pensiilor
Bună dimineața!
Am câteva întrebări, vă rog frumos, legate de articolul de azi ”Cumularea pensiilor cu alte venituri în 2024: Regulile actuale se schimbă în septembrie”.
Sunt pensionată în 2023 pentru limită de vârstă. Sunt traducător autorizat și PFA. Obțin venituri sub salariul minim pe economie.
Astfel, pensia nu o pot cumula cu aceste venituri SUB salariul minim.
Întrebările sunt:
Ca să păstrez PENSIA…
1. … trebuie să îmi închid PFA-ul?
2. … trebuie să îmi anulez autorizația MJ?

Dacă păstrez PFA-ul și AUTORIZAȚIA MJ mi se anulează pensia …
3. … pentru lunile în care am încasat sub salariul minim?
4. … pentru tot anul 2024?
5. … până închid PFA și anulez autorizația MJ?

Vă mulțumesc frumos!
IonIoanaAnca, utilizator
Pensia de limita de varsta se poate cumula si pe noua lege 360/2023 cu alte venituri.
Art.105
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuții de asigurări sociale, potrivit Codului fiscal, precum și persoanele care desfășoară activitate în calitate de prestator casnic, potrivit Legii nr. 111/2022, și care datorează contribuția de asigurări sociale, indiferent de nivelul acestora, cu excepția:
a) soțului supraviețuitor beneficiar al unei pensii de urmaș care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d), mai mari decât salariul minim brut pe țară garantat în plată;
b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d).
Va multumesc frumos!
Da, acela este articolul de lege dar e ambiguu in contextul intregului, iar avocatnet aduce precizări:

”O excepție de la datorarea de CAS apare, de exemplu, atunci când un PFA NU estimează pentru anul curent venituri nete a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară. ADICĂ, DACĂ NU SE OBȚINE UN VENIT PESTE ACESTĂ LIMITĂ, PENSIA NU SE POATE CUMULA CU ACESTA.”
De aici vin Întrebarile mele.:
Vă multumesc frumos.

Carp Mircea a scris:

Pensia de limita de varsta se poate cumula si pe noua lege 360/2023 cu alte venituri.
Art.105
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuții de asigurări sociale, potrivit Codului fiscal, precum și persoanele care desfășoară activitate în calitate de prestator casnic, potrivit Legii nr. 111/2022, și care datorează contribuția de asigurări sociale, indiferent de nivelul acestora, cu excepția:
a) soțului supraviețuitor beneficiar al unei pensii de urmaș care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d), mai mari decât salariul minim brut pe țară garantat în plată;
b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d).

Ma scuzati, si eu am pus o intrebare asemanatoare si nu am primit raspuns. Puteti raspunde mai clar, respectiv daca suntem cu pensie anticipata partiala si estimam ca vom realiza venituri din activitati independente (consultanta) PFA sub 12 salarii minime brute, mai putem lucra ca PFA fara plata CAS? Codul fiscal nu s-a modificat in ceea ce priveste scutirea de plata CAS a celor care sunt pensionari si obtin venituri din activ independente, Multumesc
Eu nu știu să vă răspund la întrebare. Referitor la ceea ce spuneți:
”Codul fiscal nu s-a modificat în ceea ce privește scutirea de plata CAS a celor care sunt pensionari și obțin venituri din activ independente”, în interpretarea dată se arată că s-a schimbat codul fiscal. Dar sunt incoerențe fie în lege, fie în interpretare, fie în formulare.
Problema mea e că eu nu obțin acel minim nivel de venituri obligatoriu pentru a cumula, nivel care e uriaș pentru mine – 39.000 lei pe an (12 salarii minime brute).
Dacă interpretarea e corectă, atunci legea este nu doar absurdă, ci și neconstituțională.
Adică, dacă nu facturez 12 salarii, sunt obligat să renunț la pensie și să trăiesc din ceea ce îmi rămâne după plata a 41,5% din facturile încasate – eu având puterea de a obține un maxim de 5 mii de lei într-un an. Nicio problemă, plătesc din acel VENIT REAL. Dar să mă oblige să muncesc 12 salarii minime brute este identic cu forțarea DUBLEI norme de muncă – cea ce este ilegal.
Sau este identic cu nerecunoașterea dreptului la pensie. Pentru că: pe de o parte, statul pretinde că îmi recunoaște dreptul la pensie pe motiv că vârsta e neproductivă (limită de vârstă) iar, pe de altă parte, statul mă obligă să muncesc în ritmul vârstei productive. Și, dacă EU nu pot munci ca la 30 de ani, statul îmi suspendă pensia și mă condamnă să trăiesc sub nivelul subzistenței (58,5% din cei 5 mii lei într-un an).
Și statul face toate astea în ciuda celor 28 de ani de contribuție pe care îi am - contribuție pe care statul o consideră ca aparținându-i lui și mi-o blochează.
Voi continua să urmăresc răspunsurile de aici. Vă mulțumesc!

cristianasandei a scris:

Ma scuzati, si eu am pus o intrebare asemanatoare si nu am primit raspuns. Puteti raspunde mai clar, respectiv daca suntem cu pensie anticipata partiala si estimam ca vom realiza venituri din activitati independente (consultanta) PFA sub 12 salarii minime brute, mai putem lucra ca PFA fara plata CAS? Codul fiscal nu s-a modificat in ceea ce priveste scutirea de plata CAS a celor care sunt pensionari si obtin venituri din activ independente, Multumesc