Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit platit de la 1 aprilie are deja penalități
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit platit de la 1 aprilie are deja penalități

La primărie am platit impozitul anul trecut și mi-au pus penalități de pe 1 aprilie inclusiv . Este legal ținând cont că scadenta e la final an curs ? Am pierdut bonus asta stiam.

De asemenea am declarat că nu stau la acea casa dar tot mă obligă la plata salubritate 200 lei că așa dorește consiliul local .
Ce pot face ? mulțumesc
george-neagu, moderator
Potrivit legii aveți doua variante: ori plătiți totul pana la final de martie și vi se aplica acel bonus, ori plătiți jumătate pana la final de martie si cealaltă jumătate pana la 30 septembrie.
Deci acum penalizarea e pentru acea jumătate neplatita.