avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass conform declarației unice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass conform declarației unice

Bună ziua. Anul trecut în octombrie am completat o declarație unica pentru a fi asigurata medical. Menționez ca sunt o persoana fără venit și suma pe care trebuie sa o plătesc este de 1980 lei pana pe data de 25 mai 2024.Am plătit, dar mai am și as dori sa știu dacă nu pot plăti toată suma pana pe data de 25 mai?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2024
george-neagu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti 1980 lei de plata pana la 27.05.2024 . Daca nu platiti pana atunci toata suma o sa vi se calculeze niste majorari de intarziere de 0.03%/ zi.
Mulțumesc frumos pentru răspuns! Majorările o sa fie pe suma rămasă de plată sau pe întreaga suma de 1980?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Aveti 1980 lei de plata pana la 27.05.2024 . Daca nu platiti pana atunci toata suma o sa vi se calculeze niste majorari de intarziere de 0.03%/ zi.

Am înțeles. Mulțumesc încă o data pentru informație. O zi buna sa aveți!

Ionela_87 a scris:

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Majorările o sa fie pe suma rămasă de plată sau pe întreaga suma de 1980?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Aveti 1980 lei de plata pana la 27.05.2024 . Daca nu platiti pana atunci toata suma o sa vi se calculeze niste majorari de intarziere de 0.03%/ zi.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt pensionara si lucrez in asigurari cu contract de colaborare Doina Munteanu Doina Munteanu Sunt pensionara si lucrez in asigurari cu contract de colaborare, nu am depasit niciodata cele 6 salarii ca plafon. In 2024 voi lucra doar 4 luni si nu stiu ce ... (vezi toată discuția)
Metoda de calcul cipry_blue cipry_blue Imi poate explica cineva cum se calculeaza sau unde gasesc metoda de calcul pentru impozitul pe profit, inclusiv cum se aplica penalitati. Ma refer la o firma ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare pt. concediu medical alina8101 alina8101 Lucrez de 4 ani la aceeasi firma fara intrerupere de 4 ani(din octombrie 2007), am nevoie de concediu medical iar medicul de familie mi-a spus ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)