Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Am efectuat o comanda de 2 verighete la un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Am efectuat o comanda de 2 verighete la un magazin ...

Buna ziua,
Am efectuat o comanda a 2 verighete la un magazin de profil, in contract este specificat termen de executie 30-45 zile, acesta a fost depasit si am cerut explicatii. Raspunsul lor a fost ca verighetele vor ajunge pe data de 24 ceea ce inseamna 60+ zile de la semnarea contractului. Evenimentul este in data de 25 si nu ne permitem sa riscam , astfel am cerut restituirea garantiei dar acesta mi-a fost refuzata. Din moment ce termenul din contract nu a fost respectat ce variante avem pt. solutionarea problemei?
Ce prevede contractul în caz de întârziere?
Nu este specificat, doar termenul si ca "acesta poate suferi modificari in caz de forta majora, stare de urgenta, etc."

adriandimitriu a scris:

Ce prevede contractul în caz de întârziere?