Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce sanctiuni mi s-ar aplica pentru accident pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce sanctiuni mi s-ar aplica pentru accident pe trecerea de pietoni? ...

Ce sanctiuni mi s-ar aplica pentru accident pe trecerea de pietoni?
Bună ziua! In data de 23 decembrie 2023 am lovit un tânăr pe trecerea de pietoni,mi-a fost suspendat permisul pe 180 de zile. Tânărul este bine,nu avut nevoie de spitalizare. Până acum nu știu dacă victima a depus plângere penală,știu doar că depus un dosar de daune de la firma de asigurări auto . Ce sancțiuni primesc eu in acest caz? Mulțumesc anticipat!
Victima poate sau nu, sa depuna plangere penala. Politia trimite PV de cercetare la parchet si se intocmeste dosar penal. In functie de documentele existente la dosar, procurorul poate decide urmarirea penala.
Păi ați spus singura ce sancțiune ați primit, 180 de zile suspendare.
Doriți mai mult ?
Se poate, dacă nu luați examenul 13/15 până la sfârșitul perioadei de suspendare.
Se va face 210 zile.
latka, utilizator