Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Radiere societate comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Radiere societate comerciala

Care sunt pasii de urmat pentru radirea unei societati comerciale cu activitatea suspendata din 08.08.2005.Fara activitate pana in prezent.Si care nu a mai depus la Sectia Financiara nici o declaratie fiscala dupa suspendare?
Va trebui sa faceti o hotarare AGA a societatii in care sa stipulati ca in temeiul art.235 ati hotarat dizolvarea voluntara a societatii. Acea hot se publica in MO, dupa care veti astepta sa treaca 30 zile de la publicare si veti inregistra mentiunea privitoare la dizolvarea societatii la ORC. Urmatorul pas va trebui sa intocmiti bilantul de lichidare., care se va mentiona si acesta la ORC.
pentru declaratiile fiscale , daca nu ati cerut regim derogatoriu de la depunerea lor ( inca din iulie 2005 era aceasta procedura ) s-ar putea sa fie ceva probleme la lichidare .Mergeti si la finante sa vedeti cum figurati acolo, inainte de a demara procedura de lichidare
Oricum, acum firma nu mai este suspendata : suspendarea pe legea 31 se acorda pentru max 3 ani , parca fara posibilitate de prelungire din cite imi amintesc .