Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obtinere formular E101
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obtinere formular E101

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie: am fost angajata de o firma din Elvetia cu un contract care presupune ca imi desfasor activitatea in Romania, contributiile platindu-le in Elvetia. Firma din Elvetia imi cere sa obtin formularul E101 din Romania. Puteti sa imi spuneti ce formalitati trebuie indeplinite pentru obtinerea acestuia? Din informatiile pe care le-am gasit pana acum acest formular e solicitat de angajator si nu de catre angajat. Este posibil sa il obtin in calitatea mea de angajat?
Va multumesc anticipat.
Potrivit prevederilor legale în vigoare lucrătorii trimişi să lucreze în străinătate trebuie să dovedească caracterul de asigurat.
Prin formularul E 101 „Certificat cu privire la legislaţia aplicabilă“ se dovedeşte caracterul de asigurat al persoanei detaşate, astfel încît, o persoană să nu fie supusă în acelaşi timp ambelor legislaţii de securitate socială sau, să nu-i fie aplicată niciuna dintre cele două legislaţii.
Lucrătorul care primeşte un astfel de certificat poate dovedi cu el apartenenţa la sistemul român de asigurări sociale.
Cererea pentru eliberarea formularului E 101 se completează de către angajator .

În vederea eliberării formularului E101 este necesar un dosar care trebuie să cuprindă certificatul de atestare fiscală din care să rezulte că angajatorul nu are datorii la bugetul de stat la data solicitării formularului, adeverinţă privind stagiul de cotizare realizat în ultimile 12 luni, emisă de casa judeţeană de pensii pentru fiecare angajat detaşat, ultima situaţie financiară a angajatorului, copie a certificatului de înregistrare fiscală, contractul individual de muncă înregistrat la I.T.M. pentru angajatul care urmează a fi detaşat, adeverinţă de la I.T.M. din care să rezulte numărul de salariaţi, certificatul constatator emis de O.N.R.C. în luna în curs contractul tradus încheiat între angajatorul din România şi angajatorul din statul de ocupare. Dosarul este depus la C.N.P.A.S.
Buna ziua ,
ptr 2011 ramane valabila intocmirea acestui dosar ? s-au mai adaugat sau scos ceva documente?

multumesc.
marilenaraluca a scris:

Buna ziua ,
ptr 2011 ramane valabila intocmirea acestui dosar ? s-au mai adaugat sau scos ceva documente?

multumesc.

Daca un manager nu doreste sa plateasca impozite pentru angajatii sai la nivelul unui stat membru UE solicita formularul A1 la CNPAS ( Casa Nationala de Pensii si Asigurari Sociale) . Numai ca firma din Romania trebuie, cu acest prilej, sa dovedeasca doua lucruri esentiale:
- faptul ca are activitate consistenta in Romania;
-faptul ca isi asuma obligatiile impuse de statul respectiv pentru angajatii sai.

Concret, acest formular se acorda dupa o analiza atenta a unor criterii cum sunt: numarul personalului angajat de firma in Romania, numarul personalului necesar firmei in acel stat, locul în care sunt recrutaţi lucrătorii salariaţi, locul în care sunt încheiate majoritatea contractelor cu clienţii, numărul de contracte executate, atât în Romania cât şi în statul respectiv, cifra de afaceri realizată în cele doua state etc.