Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema inscriere masina din cauza unei chitante ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema inscriere masina din cauza unei chitante false a taxei auto de poluare

Buna ziua, am si eu o problema la care nu ma pot descurca sau cel putin nu o pot intelege, daca se poate ca cineva sa ma lamureasca...pentru a sti ce fel de ajutor sa cer.
Am cumparat o masina de la un baiat de pe net,care si el la randul lui a cumparat-o de la un baiat, iar baiatul acela a cumparat-o de la o firma...pana aici totul este ok dar firma aceia sa inregistrat masina in RO cu o chitanta de taxa de poloare falsa, iar eu cand am fost sa imi inscriu masina la Pipera mi s-au retinut toate actele deoarece chitanta taxei este falsa iar masina a fost radiata de 2 luni de catre ei deoarece abia acum au descoperit aceasta problema.
V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta sau cel putin cu un sfat ce ar trebui sa fac...
P.s. Locatia de pe factura cu care a fost vanduta masina catre prima pers fizica nu exista...nu a fost niciodata o firma la adresa aceea...#-o#-o#-o#-o
Daca se va intocmi dosar penal pentru infractiunide fals, va constituiti parte civila in procesul penal. Consultati un avocat. Pe viitor insa, verificati la politie starea juridica a masinii inainte de a incheia un contract de vanzare cumparare.
Dupa mine sunteti autorul infr.uz de fals.Asteptati citatia politiei.
Se pare ca nu sa inteles problema mea...o voi scrie cu toate detalile pe care le am in a va ajuta pe Dvs. sa ma ajutati pe mine cu un raspuns.
Am cumparat masina de la o persoana un baiat care si el la randul lui a cumparat-o de la o firma.Acea firma a inscris masina in circulatie la Pipera cu o chitanta de poloare falsa.Eu cand am fost sa imi inscriu masina pe numele meu mi sa acceptat dosarul si mi sa spus in 2 ore sa revin la ghiseul 44 pentru a ridica talonul si celelalte acte.Acest lucru nu sa intamplat deoarece mi sa spus ca masina a fost radiata de catre politie in urma cu 2 luni deoarece dosarul a fost ferificat dinou si sa descoperit frauda...Ma repet acea frauda nu am facut-o eu si nu am stiut de ea...Acum mi sa spus ca masina nu se mai poate inscrie decat dupa ce se achita acea taxa, eu as dori sa apelez la un avocat pentru a mi se face dreptate si ma refer in sensul de a mi se plati taxa deoarece eu am cumparat masina la pretul de o masina inscrisa.
Ceea ce am aflat singur din factura care a fost emisa de catre firma este adresa la care nu exista nimic este un bloc de locatari, iar de pe net am aflat k firma a fost radiata in anul 1995 si infintata in anul 1993, facutra cu care a vandut masina a fost emisa in anul 2009.M-am gandit si la varianta sa dau in judecata si pe cei de la Pipera care se ocupa de imatriculari pentru incopententa cu pe care au dovedito la momentul inscrieri masini in anul 2009 Febroarie.Eu recunosc ca nu ma pricep la acte dar mi se pare destul de evitent ca nu este vina mea si eu sunt "partea vatamata" in acest caz, dar nu prea ma ajuta nimeni ba chiar mi-au propus sa platesc taxa de poloare care este f mare si mi sa mai spus ca sunt un norocos deoarece nu am fost oprit pentru ca mi se facea dosar penal pe nedrept.
Un alt lucru care l-am aflat astazi este ca titularul firmei care a facut frauda se pare ca a fugit din tara...asa spun colegi lui de servici...
Astept un ajutor din ori ce directie si de la oricine care ma poate indruma si incuraja in a loa o decizie...
Va multumesc frumos. Cu stima Daniel
Buna ziua!

Si prietenul meu se afla intr-o situatie neplacuta privind acest subiect.
A adus o masina din Germania, si pentru inmatriculare a apelat la cineva (la recomandarea altcuiva ca fiind "om serios cu copil acasa..etc") sa se ocupe de toate hartiile pentru inmatricularea in RO, inclusiv taxa auto.
Totul a fost ok, am primit talonul, actele, numerele, am circulat cu masina un an de zile, si acum o luna a primit citatie ca masina este radiata si trebuie sa depuna talonul si numerele. La intrebarea de ce este masina radiata am aflat ca "nu s-a confirmat primirea banilor pentru taxa de poluare"...pe romaneste noua problema "chitanta falsa". Am incercat sa dam de persoana care s-a ocupat de inmatriculare si evident ca numerele de tel pe care le avea erau cartele..care acum sunt inchise.
Acum prietenul meu a primit citatie de la Investigatii Criminale sa se prezinte pentru declaratii in calitate de "faptuitor".
As dori sa stiu la ce riscuri ar putea fi supus prietenul meu, tinand cont ca totusi nu el a fost cel care a umblat dupa acte. Am inteles ca la politie sunt niste camere video, care daca ar fi verificate s-ar vedea clar ca el nu a fost sa depuna nici un act personal.

Este cazul sa il insoteasca un avocat pe prietenul meu in ziua in care este chemat la politie? Ar putea fi acuzat de ceva? Daca da, ce fel de sanctiune ar putea primi?
Buna ziua.
Logodnica mea a primit citatie sa se prezinte la tribunalu sector 3 din Bucuresti deoarece masina care este pe numele ei a fost inmatriculata de catre primul proprietar care este din Bucuresti prezentand la cei de la inmatriculari o chitanta falsa de plata a taxei de poluare . Actiunea a fost initiata de catre cei de la inmatriculari Bucuresti .Trebiue sa trimit o intampinare la acest tribunal.
Eu vreau sa o reprezint eu ca ea este ocupata si nu poate merge deci tre sa merg la notar sa fac o imputernicire.
Acum cer si eu un sfat: cam ce trebuie sa scriu in intampinare, si cam care ar fi sansele sa scap fara sa radieze masina.
Prietena mea este al treilea proprietar si cand am cumparat masina, in septembrie 2009 avea toate actele in regula iar prima inmatriculare s-a facut in februarie 2009 .Deci nu am nici o vina ca s-a facut acel fals dar totusi eu sunt pagubitul.Eu sunt cumparator de buna credinta.
silibogdan, utilizator