Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reclamatie impotriva unui functionar de la A.L.O.F.M.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reclamatie impotriva unui functionar de la A.L.O.F.M.

buna seara.as dori sa fac o reclamatie unui funtionar public de la A.L.O.F.M.pt.comportamentul agresiv(verbal) pe care al are la adresa somerilorsi nu stiu cui sa ma adresez.
Stimate adrian ioan,

In baza art. 77 Legii 188/1999 republicata:
"Art. 77. - (1) Încălcarea cu vinovăţie de către funcţionarii publici a îndatoririlor corespunzătoare funcţiei publice pe care o deţin şi a normelor de conduită profesională şi civică prevăzute de lege constituie abatere disciplinară şi atrage răspunderea disciplinară a acestora.

(2) Constituie abateri disciplinare următoarele fapte:
.............................................
g) manifestări care aduc atingere prestigiului autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea;

(4) La individualizarea sancţiunii disciplinare se va ţine seama de cauzele şi gravitatea abaterii disciplinare, împrejurările în care aceasta a fost săvârşită, gradul de vinovăţie şi consecinţele abaterii, comportarea generală în timpul serviciului a funcţionarului public, precum şi de existenţa în antecedentele acestuia a altor sancţiuni disciplinare care nu au fost radiate în condiţiile prezentei legi.
(5) Sancţiunile disciplinare se aplică în termen de cel mult 1 an de la data sesizării comisiei de disciplină cu privire la săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 2 ani de la data săvârşirii abaterii disciplinare."

Ca urmare, sesizati comisia disciplinara a A.L.O.F.M. si urmariti care este sanctiunea aplicata.

Un salut cordial,

Av. Constantin Radu Calugaru