Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... alta teapa pe okazii.ro
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

alta teapa pe okazii.ro

Buna seara !
Am vorbit cu un baiat sa facem schimb de telefoane pe okazii.ro. Schimbul consta in 2 telefoane ale mele pe un iPhone ORIGINAL !! Am vorbit cu el pe internet, m-a asigurat ca este original, ca el nu umbla cu replici. I-am trimis telefoanele mele prin curier, cei de la firma respectiva m-au asigurat ca acel colet va fi verificat inainte de a fi trimis. Am primit in schimbul telefoanelor mele o replica de mini iPhone in valoare de 200 de lei, spre deosebire de telefoanele mele care valorau in jurul a 900 de lei. Pot sa imi recuperez macar telefoanele mele daca merg la politie si fac plangere ? Mentionez ca la telefon nu a vrut sa mai raspunda, iar cand a raspuns mi-a zis ca am gresit numarul.
Astept un raspuns urgent.
Faceti plangere la politie pentru inselaciune
care este reglementata de art. 215 C.pen.
De vina nu este site-ul....de vina sunteti dv. prin naivitate,d-nul av. Daniel are dreptate...pe viitor aceste tranzactii trebuiesc facute "face to face" Multa bafta...insa putin probabil...sa recuperati ceva!
Din pacate nu va ramane decat sa faceti reclamatie la politie dar sanse de reusita cam slabe pt ca ati facut un schimb, ati dat de buna voie telefoanele.... Mai ramane sa faceti lobby si contrareclama pe Okazii si pe toate forumurile , sa popularizati numele escrocului (puteati sa o faceti si aici, de ce nu ati facut-o? poate mai tarziu), poularizati-i numarul de telefon, numele etc. poate in acest fel mai gasiti si alte victima care vor depune plangere odata cu dvs.
Din atitudinea partilor,rezulta ca acestea ,initial au acceptat reciproc oferta ,dar ulterior unul a actionat cu rea credinta ,contrar intelegerii convenite
Acesta a indus in eroare partenerul ,prin anunturile si detaliile asupra bunului ce urmeza a fi oferit ca schimb
Ca atare-daca se are in vedere si prejudiciul suferit de una dintre parti ,sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii prev de art 215 Cod penal inselaciune -existenta conventiei formale intre parti,inducerea in eroare -eroare in absenta careia partenerul nu ar fi acceptat si nu ar fi executat partea sa de conventie
Ca modalitati de latura obiectiva ,legea distinge intre inducerea si mentinerea in eroare,fiecare avand un continut diferit,specific
In privinta momentelor interventiei actiunii infractionale,legea distinge intre
antamare/incheierea unui contract ori executarea acestuia,fiecare avand circumstante de fapt si juridice diferite
Nimeni nu va poate garanta recuperarea bunurilor
Elocventa si edificatoare este mentiunea privitoare la atitudinea partii,manifestata dupa intrarea in posesia bunurilor
Baiatul este din Valcea, are vreo 17-18 ani. Am fost la politie astazi sa vad macar daca adresa mi-a dat-o corect. Ma gandesc sa nu vina la adresa la care a trimis el coletul. Desi sunt 400 km. Adresa este intr-adevar corecta.
alexaaa90, utilizator